Translate

wtorek, 27 października 2015

Palma Areka oczyszcza powietrze z toksyn

Po przyniesieniu rośliny do domu pierwsze co to należy dokonać przesadzenia.

Kupujemy doniczkę tzw. palmówkę. Jest to charakterystyczna doniczka z uwagi na znaczną wysokość i ostre zwężanie się ku dołowi. Jej kształt jest dostosowany do pewnych zasad hodowli tych roślin. Przy uprawie palm konieczny jest dość wysoka warstwa drenażowa, a jednocześnie przestrzeń zwykłej doniczki dla korzeni. Kupujemy ziemię do palm, jeśli nie ma to zwykłą uniwersalną. Ponieważ jest oparta na torfie koniecznym będzie jego rozluźnienie. Kupujemy woreczek jakiegokolwiek rozluźniacza. Najtaniej wychodzi woreczek żwiru akwarystycznego. Przy małej roślinie o najmniejszym ziarnie, dla dużych roślin to ziarno powinno być większe. Taki woreczek starcza na 5 litrów ziemi. Na dno doniczki sypiemy co najmniej 5 cm warstwy drenażowej w postaci np. żwiru o średnim ziarnie. Na to warstwę naszej mieszanki. Teraz wyjmujemy roślinę z doniczki. Usuwamy torf z pomiędzy korzeni. Korzenie palm są dość sprężyste i przed wsadzeniem do nowej doniczki jeśli trzeba można je nieco ścisnąć. Teraz kończymy przesadzanie zasypując wolne miejsca naszą mieszanką. Od czasu do czasu stukamy doniczką o blat by ziemia dostała się między korzenie. Podlewamy i stawiamy na stałe miejsce.

Z uwagi na pochodzenie tej palmy z bardzo wilgotnego klimatu stawiamy ją na wilgotnych kamykach. Przez cały rok warto codziennie rano spryskiwać liście. Robimy to wodą przegotowaną i schłodzoną tak by była tylko letnia, lub odstaną w warunkach pokojowych. Podłoże utrzymujemy zawsze lekko wilgotne. Ponieważ palma ta lubi wilgoć w podłożu więc o zalanie nie trudno szczególnie jeśli mamy podłoże oparte na torfie. Z tego powodu koniecznym było danie kamyków i warstwy drenażowej.

Nawożenie w okresie wzrostu co 2 tygodnie. Optymalnym byłby nawóz o zrównoważonym składzie. Ponieważ w sklepach brak takich nawozów więc najlepszym będzie biohumus. Nawozimy także w zimie, palmy nie przechodzą okresu spoczynku tylko z uwagi na brak światła zwalniają wzrost. Dajemy zatem nawóz co miesiąc.

Wiosną zastanówmy się czy przesadzać. Jeśli przesadziliśmy w lecie to nie przesadzajmy. Nawozem wyrównamy braki. Palmy powinno się przesadzać jak korzenie rozsadzają doniczkę.

Po kilku tygodniach uprawy tej palmy stwierdzam, że schnie szybciej niż ja nadążam wycinać suche liście! 

Jak tak dalej pójdzie to tylko doniczka zostanie :(
Kupiliśmy 2 nawilżacze powietrza i jeden z nich stoi obok tej palmy, ale to wcale nie pomaga.


Czosnek na wągry blizny i zmarszczki

Allicyna, związek siarki zawarty w czosnku, w wielu badaniach okazał się skuteczną pomocą dla osób, które mają problem z wypadaniem włosów. Choć zabieg pozbawiony jest walorów zapachowych – warto go wypróbować. Do olejku rycynowego (15 ml) dodaj rozmiażdżony ząbek czosnku. Olejek wmasuj w skórę.



Innym dość powszechnym sposobem jest przekrojenie czosnku na pół i masowanie głowy połową ząbka.


Paznokcie

Wystarczy wmasowywać olej czosnkowy lub sok czosnkowy w paznokcie, aby po kilku tygodniach stały się mocne i błyszczące.


Blizny

Czosnek pomaga w usuwaniu blizn. Wystarczy go rozmiażdżyć, a następnie uzyskaną papkę pozostawić na bliźnie przez 3-5 minut.


Wypryski

Jeśli jesteś osobą, która posiada problemy z wypryskami (tak jak ja), wystarczy, że codziennie rano kilka zmiażdżonych ząbków czosnku popijesz szklanką ciepłej wody; oczyścisz w ten sposób krew i będziesz mieć ładniejszą skórę. Jeśli natomiast na skórze pojawił się pojedynczy wyprysk, przetnij czosnek na pół i potrzyj zmienione miejsce. Taki zabieg należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.


 Wągry

Potrzebujesz:

2 ząbków czosnku,

1 łyżki miodu,

7 kropli soku cytrynowego,

1 łyżki mąki z cieciorki lub płatków owsianych (wystarczy ziarna lub płatki zmielić w młynku do kawy).


Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą, następnie wmasuj peeling w skórę i pozostaw na 5 minut, po czym delikatnie spłucz ciepłą wodą


Rozstępy

Rozgrzej w kąpieli wodnej olej sezamowy. Do ciepłego (nie gorącego!) oleju dodaj 1 skruszony ząbek czosnku, po czym wmasuj tłuszcz w dotknięte rozstępami miejsce.


Poparzenia słoneczne

Wymieszaj 1 ząbek zmiażdżonego czosnku z ½ szklanki octu jabłkowego. Następnie za pomocą wacika wklep miksturę w oparzone słońcem miejsce. Po 10 minutach zmyj substancję zimną wodą.


Kurzajki

Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną, olejek rycynowy i zmiażdżony czosnek, aby powstała gęsta pasta. Następnie za pomocą plastra ulokuj pastę na zmienionym chorobowo miejscu. Taki zabieg powtarzaj do momentu zniknięcia kurzajki.


Przeciwzmarszczkowo

Nie od dziś wiadomo, że czosnek posiada działanie zbawienne dla naszego organizmu, a dzięki zawartości różnych substancji wręcz odmładza. Zawarta w czosnku allicyna ogranicza formowanie się zmarszczek. Co więcej – dawniej używano czosnku w walce z zmarszczkami, dlatego jeśli pokroisz lub zmiażdżysz czosnek, warto odczekać przynajmniej 15 minut (a najlepiej 90), zanim go zjesz. Kiedyś mieszano zmiażdżony czosnek z miodem i otrzymaną maseczkę nakładało na twarz na około 7 minut.


Łuszczyca

Czosnek działa przeciwzapalnie, dlatego może być użyty, kiedy na Twoim ciele pojawia się łuszczyca. Wystarczy wetrzeć w skórę olejek czosnkowy (patrz: rozstępy), aby ponownie mieć gładką skórę.



Jak pozbyć się zapachu czosnku ze skóry?

Można do tego celu zrobić pastę z mydła i sody oczyszczonej.